Festival Filmový Písek

Novinky

Beseda s Janem Budařem

Za vznikem nové filmové pohádky Princ Mamánek stojí Jan Budař, jenž napsal knihu, scénář, hudbu, a navíc se chopil nejen režijní taktovky, ale proměnil se i v devětatřicetiletého prince. A právě Jan Budař nám odpověděl na několik otázek. Pokud mu chcete i vy položit nějakou otázku, neváhejte a přijďte s ním pobesedovat v sobotu 15. října do Kina Portyč. Diváci, kteří přijdou na sobotní pohádku, mají besedu již v ceně vstupenky, Ten, kdo přijde pouze na besedu (bez pohádky), zaplatí 50 Kč.
Jste uznávaný filmový i divadelní herec, čím vás naplňuje toto povolání?
Mě naplňuje tvorba, proto jsem se taky pustil do tolika různých uměleckých oborů. Na umění se mi moc líbí, že je to univerzální a pradávný jazyk, kterým mluví každý člověk na planetě a navíc nás ten tvořivý proud spojuje s něčím, co je v životě naprosto zásadní a to je čirá, dětská radost z tvoření. To, že jsem taky herec je takový bonus mého života (smích).
Přál jste si už od dětství být hercem?
Ve čtrnácti letech jsem se rozhodl, že budu hercem a stále žasnu nad tím, že jsem byl v tom nápadu tak odhodlaný a vytrvalý. Od té doby jsem, ale už poznal a naučil se v oboru filmařiny tolik, že se teď spíš vnímám jako umělec a filmař, než jenom jako herec.
Co se vám hraje lépe, komedie nebo vážné kusy?
Mám to spíš tak, že blbý scénář je nehratelný a dobrý se hraje „sám“ (smích).
Princ Mamánek je nový film, ve kterém hrajete, režírujete ho, složil jste hudbu a jste i scénáristou. Jaký je váš vztah k pohádkám?
Miluju pohádky, asi proto jsem napsal už tři (smích). Pohádky v sobě mají roviny, které nás bezpečně a dobrodružně provedou i těmi nejtemnějšími kouty v nás a to na nich miluju. A taky mluví jazykem, kterému rozumí jak děti, tak i dospělí. Já osobně mám rád pohádky, u kterých zažiju i strach a u nichž věřím, že hlavním hrdinům jde skutečně o život. Takový je doufám i můj film Princ Mamánek. Je to pohádka, která mi tu dlouho chyběla, protože kromě humoru má i přesah. Můj svět, v němž žiju je plný magie, alchymie, poznání a cest do neznáma. Já žiju ve své vlastní dobrodružné pohádce (smích).
Navštívil jste někdy jihočeský Písek?
Ano, spali jsme tam, když jsme točili Žižku a byl jsem tam taky jednou na festivalu. To město má svoji nádhernou atmosféru a mám ho moc rád.

Zpět na hlavní stranu