Festival Filmový Písek

Novinky

Filmový Písek 2022 je již minulostí

5. ročník festivalu Filmový Písek se uskutečnil ve dnech 13. - 16. října 2022. Letošní program byl zaměřen na hranou, dokumentární a studentskou tvorbu. Na přehlídce, která proběhla v dvousálovém Kině Portyč, bylo uvedeno celkem 31 snímků včetně řady předpremiér.

Diváci mohli zhlédnout mimo jiné historický film Il Boemo, pohádku Princ Mamánek a dokumentární film Michael Kocáb rocker vs. politik nebo oceňovaný snímek PSH Nekonečný Příběh. Studentskou tvorbu prezentovala Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku a pražská FAMU. Letošní novinkou bylo představení streamovací služby Voyo v podobě uvedení minisérie Iveta. Součástí programu byla řada přednášek a setkání s tvůrci a herci.

„Prostřednictvím festivalu chceme představit Písek jako město, které mám své jisté místo na filmové mapě“, řekl ředitel pořádající organizace Centra kultury města Písek Josef Kašpar.

Mimořádně úspěšný byl slavnostní zahajovací večer, kterým provázel moderátor Vlasta Korec. Plně obsazené a vyprodané hlediště přivítalo řadu filmových osobností, jako byl například Jan Přeučil, Marek Vašut, Petr Batěk, režisér Petr Václav a další. V hudební části se představila skupina O5 a Radeček se svými filmovými soundtracky. Dále vystoupili Felix a Anna J. Slováčkovi & Band. Během večera se tradičně na velkém plátně promítal sestřih s připomínkou osobností spjatých s filmem a nechyběly ani ukázky předpremiér a premiér, které festival nabízel.

O skvělou atmosféru se postaral Jan Budař, který přijel do Písku představit pohádku Princ Mamánek, ke které napsal scénář, hudbu, a navíc se chopil režijní taktovky. S úspěchem se setkal také závěreční slavnostní večer, který nabídl vystoupení Píseckého komorního orchestru a šansoniérky Elišky Lüftnerovou za klavírního doprovodu Patrika Ulricha, mimochodem režiséra snímku Múzy Václava Hudečka. Tento dokument společně s filmem A pak přišla láska uzavřel celou filmovou přehlídku.

Filmový Písek nejsou jen filmy, ale také hudební doprovodný program. Jedním takovým byl koncert mladé zpěvačky Pam Rabbit nebo již zmíněných O5 a Radeček v nově otevřeném klubu Divadelka. 

Další ročník Filmového Písku bude probíhat od 19. do 22. října 2023. 

Zpět na hlavní stranu